BIP
10 Opolska Brygada Logistyczna
Aktualności
Święto Patrona 10 Opolskiej Brygady Logistycznej
28.11.2014
28.11.2014 r. Opole. W 10 Brygadzie Logistycznej uroczyście obchodzono 184 rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego oraz Święto Patrona jednostki pułkownika Piotra Wysockiego.

Obchody, zorganizowane przez 10 Brygadę Logistyczną oraz Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, rozpoczęły się o godzinie 16.00 przed pomnikiem pułkownika Piotra Wysockiego na terenie koszar opolskiej jednostki. Wzięli w nich udział obecni i byli żołnierze Brygady oraz zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele lokalnych władz, delegacje z jednostek wojskowych Garnizonu Opole oraz służb mundurowych, a także członkowie stowarzyszeń i organizacji kombatanckich. Dzięki obecności harcerzy z Głubczyc oraz członków Stowarzyszenia 10 Pułku Piechoty z Łowicza uroczysty apel miał niezwykłą, historyczną oprawę, nawiązującą do czasów II Rzeczypospolitej.

Po przywitaniu uczestników uroczystości, pełniący obowiązki Dowódcy 10 Brygady Logistycznej pułkownik Mariusz Skulimowski przypomniał postać Patrona Brygady, pułkownika Piotra Wysockiego oraz rolę jaką odegrał podczas Powstania Listopadowego. Zwrócił również uwagę na przesłanie którym się kierował przez całe życie „Wszystko dla Ojczyzny, nic dla mnie” podkreślając, że myśl tą na co dzień starają się realizować żołnierze opolskiej jednostki. Pułkownik Skulimowski podziękował również tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika Patrona Brygady w 2010 roku.
Po przemówieniu Dowódcy odczytano Apel Pamięci, a żołnierze kompanii honorowej z batalionu składowania oddali salwę honorową. Wraz z kapelanem 10 Brygady Logistycznej księdzem kapitanem Wojciechem Kułakiem zebrani odmówili krótką modlitwę w intencji Patrona oraz poległych w walkach za niepodległość Rzeczypospolitej. Następnie pod pomnikiem pułkownika Piotra Wysockiego delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

Druga część obchodów odbywała się w Klubie 10 Brygady Logistycznej. Zebrani wysłuchali wykładu doktora Piotra Stanka, który omówił przyczyny wybuchu, przebieg oraz znaczenie Powstania Listopadowego w historii Polski. Spotkanie było również okazją do wręczenia odznaczeń zasłużonym dla opolskiej jednostki oraz organizacji kombatanckich. Dziękując za otrzymanie Odznaki Pamiątkowej 10 Brygady Logistycznej, Wojewoda Opolski Pan Ryszard Wilczyński podkreślił znaczenie Brygady dla Opolszczyzny oraz wdzięczność i zaufanie jakim mieszkańcy darzą logistyków.
 
Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Zebrani wysłuchali koncertu w wykonaniu Pani Judyty Paradzińskiej z opolskiego Teatru EKO Studio, która wykonała piosenki Hanki Ordonówny. Na zakończenie wieczoru goście zostali zaproszeni na poczęstunek, który przygotowali kucharze z opolskiej jednostki.
 
Przy okazji świąt obchodzonych w opolskiej jednostce, uwydatnia się szczególna więź, która łączy żołnierzy z 10 Brygadą Logistyczną, nawet wiele lat po opuszczeniu murów koszar i pożegnaniu z mundurem. Żołnierze, którzy nie mogą być obecni w dniu uroczystości, często indywidualnie odwiedzają Brygadę, by złożyć kwiaty pod pomnikiem Patrona. Tak uczynił pułkownik Marek Sanak, były Dowódca 10 Brygady Logistycznej, który oddał hołd Patronowi w dniu 31 października.

Tekst: ppor. Piotr Płuciennik
Zdjęcia: Jerzy Smajdor


ppor. Piotr Płuciennik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych