BIP
10 Opolska Brygada Logistyczna
Aktualności
Wcielenie elewów
07.05.2018
07.05.2018 r. Opole. W 10 Brygadzie Logistycznej rozpoczął się drugi w tym roku turnus służby przygotowawczej, realizowanej na potrzeby korpusu szeregowych.

Od samego rana pod bramą koszar 10 Brygady Logistycznej gromadzili się ochotnicy, którzy chcą ukończyć podstawowe przeszkolenie wojskowe. Do Opola przyjechali z całej Polski, nawet z odległego o ponad pół tysiąca kilometrów Kołobrzegu. W jednostce stawiło się ponad czterdziestu ochotników, w tym dziewięć pań. Grupa jest bardzo różnorodna pod względem wykształcenia, zainteresowań czy wieku. Najmłodszy elew ma 20 lat, najstarszy w tym roku kończy „czterdziestkę”. Wszystkich łączy jednak wspólny cel, ukończyć szkolenie podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i zostać żołnierzem.

Po wstępnym potwierdzeniu tożsamości, każdy z ochotników zjadł śniadanie na stołówce żołnierskiej i dopiero po nim rozpoczęła się właściwa rejestracja. Specjalna komisja pod kierownictwem dowódcy batalionu składowania i jednocześnie komendanta Ośrodka Szkolenia Służby Przygotowawczej podpułkownika Dominika Becha weryfikowała i uzupełniała niezbędną dokumentację. Ochotnicy zostali ostrzyżeni i umundurowani, zbadani przez lekarza oraz psychologa jednostki wojskowej. Do czasu przysięgi wojskowej, po której będą mogli się udać na pierwszą przepustkę, elewi pożegnali się z ubraniami cywilnymi, które zostały zabezpieczone i zaplombowane w workach.

Pierwszego dnia elewom zostaną udzielone instruktaże w zakresie zasad bezpieczeństwa, podstaw Regulaminu Ogólnego Sił Zbrojnych RP oraz wewnętrznych przepisów i uregulowań obowiązujących w koszarach 10 Brygady Logistycznej. Każdy następny dzień w jednostce będzie trudniejszy od poprzedniego ze względu na rosnące wymagania instruktorów i intensywność szkolenia. Elewów czeka szkolenie ogólnowojskowe jak np. taktyka i strzelanie oraz specjalistyczne przy sprzęcie, który będą obsługiwać w ramach specjalności wojskowej. Drugi turnus służby przygotowawczej zakończy się 31 sierpnia 2018 roku.

***

To drugi w tym roku kurs służby przygotowawczej w 10 Brygadzie Logistycznej, która jest jedyną jednostką wojskową Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, realizującą takie zadanie. W ciągu 2018 roku w Opolu przeprowadzone zostaną trzy podobne kursy, przygotowujące ochotników do służby w korpusie szeregowych zawodowych. W skali całego kraju Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych planuje w tym roku przeszkolić 11 tysięcy cywilów.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik
Zdjęcia: kpt. Piotr Płuciennik

kpt. Piotr Płuciennik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych