BIP
10 Opolska Brygada Logistyczna
Aktualności
Samoobrona Kobiet
08.02.2018
08.02.2018 r. Opole. W trakcie kolejnych zajęć II edycji kursu Samoobrony kobiet, panie musiały odpowiednio zareagować podczas niespodziewanego ataku napastnika.

Ostatni trening, który poprowadził starszy szeregowy Robert Bober, miał już bardziej praktyczny wymiar niż poprzednie. Uczestniczki opanowały już kilka podstawowych technik samoobrony, więc nadszedł czas na zastosowanie tych umiejętności w sytuacji zbliżonej do realnej. Sporą część zajęć instruktorzy poświęcili na przetrenowanie z paniami sytuacji niespodziewanego ataku. Żołnierze ustawieni byli w szeregu,  wzdłuż którego przechodziła uczestniczka kursu. Panie były atakowane przez losowo wybranego instruktora i musiały zastosować poznane wcześniej techniki samoobrony, wykorzystując telefon komórkowy, klucze lub nawet ubranie napastnika.
Taka forma zajęć bardzo przypadła Paniom do gustu. Mogły zweryfikować swoje umiejętności oraz odporność psychiczną, która w takich przypadkach jest równie ważna jak techniki samoobrony.   

***

Celem projektu Samoobrona Kobiet jest popularyzacja sytemu szkoleniowego z walki wręcz Sił Zbrojnych RP w środowisku cywilnym, nauka podstawowych technik samoobrony oraz doskonalenie opanowanych chwytów i obezwładnień z zakresu samoobrony.

Kurs obejmuje osiem spotkań, organizowanych od grudnia 2017 do kwietnia 2018 roku. Każde zajęcia trwają dwie godziny i odbywają się w hali sportowej w koszarach 10 Brygady Logistycznej przy ul. Domańskiego 68.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik
Zdjęcia: kpt. Piotr Płuciennik, sierż. Paweł Matyjasek


kpt. Piotr Płuciennik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych