BIP
10 Opolska Brygada Logistyczna
Aktualności
78. rocznica wybuchu II wojny światowej
01.09.2017
01.09.2017 r. W Opolu pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego uczczono 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

W strugach deszczu żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej na czele z dowódcą pułkownikiem Szymonem Lepiarzem, przedstawicielami władz państwowych i samorządowych, kombatantami, harcerzami oraz delegacjami służb mundurowych upamiętnili w Opolu 1 września 1939 roku. Po raz pierwszy w historii poranna część obchodów odbyła się przed budynkiem byłego Konsulatu Generalnego RP. Pod pamiątkową tablicą złożono kwiaty, a naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej dr Bartosz Kuświk przypomniał zebranym o historii polskich dyplomatów aresztowanych przez Gestapo w pierwszym dniu wojny.

Podczas głównych uroczystości prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski mówił „Dzisiejszy dzień zaczął się na swój sposób symbolicznie. Po raz pierwszy złożyliśmy kwiaty pod konsulatem Polski, do którego rano 1 września wkroczyli żołnierze niemieccy i aresztowali pełniących swoją służbę w imieniu państwa Polskiego urzędników. 1 września Wermacht wkroczył do ich domów, a byli to ich sąsiedzi. Żołnierze niemieccy aresztowali tych, którzy chcieli być po prostu Polakami i wywieźli do obozów zagłady. Tak się zaczął 1 września na Opolszczyźnie dla Polaków”.

Po rozpoczęciu obchodów, na rozkaz dowódcy uroczystości majora Przemysława Rumana, podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn. W czasie przemówień okolicznościowych przypominano bohaterskie czyny narodu polskiego podczas II wojny światowej.

Opolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Opolu, za zasługi w umacnianiu pamięci narodowej i pomocy dla związku oraz wyróżniającym się obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej za działalność społeczną, przyznał Krzyż Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej i statuetki Nike. Odznaczenia, w imieniu prezesa związku, wręczył porucznik Henryk Kosidło w asyście porucznika Radosława Chojny – Abrachan.

Uroczystości z okazji upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej zakończyły się odczytaniem Apelu Pamięci i salwą honorową w wykonaniu kompanii honorowej 10 Opolskiej Brygady Logistycznej pod dowództwem podporucznika Mateusza Dębińskiego. Następnie uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i znicze pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.


Tekst: szer. Mariusz Sekienda
Zdjęcia: szer. Mariusz Sekienda, Jerzy Smajdor

 

szer. Mariusz Sekienda


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych