BIP
10 Opolska Brygada Logistyczna
Aktualności
W hołdzie bohaterom
10.02.2017
10.02.2017 r. 75. rocznica utworzenia Armii Krajowej była okazją do spotkania kilku pokoleń mieszkańców Opola, którzy oddali cześć bohaterom polskiego podziemia niepodległościowego.

Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Armii Krajowej, gdzie z kombatantami II wojny światowej spotkali się przedstawiciele władz Opolszczyzny, delegacje służb mundurowych, młodzież szkolna oraz żołnierze 10 Brygady Logistycznej. 
 
Obchody 75. rocznicy utworzenia Armii Krajowej rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Następnie uczestnicy zgromadzili się na placu pod Pomnikiem Armii Krajowej. W trakcie uroczystości major Wanda Nowak, Honorowy Prezes Światowego Związku AK w Opolu, podziękowała zebranym za pielęgnowanie pamięci o bohaterach, którzy stracili życie w walce z okupantem. Obchody zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem, gdzie wartę honorową trzymali żołnierze z batalionu składowania 10 Brygady Logistycznej.

***

Dnia 14 lutego 1942 r. na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Związek Walki Zbrojnej przekształcono w Armię Krajową, która miała scalić rozproszone organizacje wojskowe podziemia. Pod koniec okupacji AK liczyła ok. 250 tys. oficerów, podoficerów i żołnierzy. AK była zakonspirowaną siłą zbrojną polskiego podziemia, działającą pod okupacją niemiecką państwa polskiego i sowiecką w granicach sprzed 1 września 1939 r. oraz poza nimi. Była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną z działających w tamtym czasie w Europie.

Tekst: por. Piotr Płuciennik
Zdjęcia: Jerzy Smajdor

 

por. Piotr Płuciennik


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych