BIP
10 Opolska Brygada Logistyczna
Zasięg terytorialny

 

Zasięg terytorialny Garnizonu Oleśnica

 

Garnizon Oleśnica obejmuje swoim zasięgiem: powiat oleśnicki oraz  powiat milicki.

Garnizon Oleśnica leży na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym (połączenie kolejowe z Górym Śląskiem, Poznaniem, Warszawą i Pragą). Głównymi miastami garnizonu są Oleśnica i Milicz. Powiat oleśnicki leży w obrębie północnej części niziny śląskiej – równiny oleśnickiej, która w części północnej przechodzi we wzgórza Trzebnickie, a w południowej w pradolinę Widawy. Cały obszar położony jest w zlewni Widawy (prawego dopływu Odry) z jej dopływami: Oleśniczanką, Świerzną, Smolną i potokiem Boguszyckim. Powiat Milicz położony jest w dolinie Baryczy pomiędzy wzniesieniami Sułowskimi i wzgórzami Cieszkowskimi od północy oraz wzgórzami Krośnickimi od południa. Garnizon Oleśnica zamieszkuje 140 tysięcy mieszkańców. Powierzchnia terenu garnizonu Olesnica wynosi 1764,7 km2.

Położenie geograficzne garnizonu oraz charakterystyka obszaru garnizonu. 

Garnizon Oleśnica położony jest w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim oraz powiecie milickim.
Powiat oleśnicki położony jest w północnej części województwa dolnośląskiego. Leży w odległości 30 km na północny wschód od Wrocławia przy skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym.
Powiat milicki położony jest w północnej części województwa dolnośląskiego. Leży w odległości 55 km na północ od Wrocławia, przy drodze krajowej nr 15 Trzebnica – Krotoszyn – Jarocin oraz przy linii kolejowej Wrocław – Krotoszyn – Poznań.


Zasięg terytorialny danego garnizonu wynika z Obwieszczenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 czerwca 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie utworzenia garnizonów oraz określenia zadań, siedzib i terytorialnego zasięgu właściwości ich dowódców.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych